Abonament czy karta – co się bardziej opłaca?

abonament czy karta

Z czego korzystasz? Co się bardziej opłaca – abonament czy karta?  Ja mam abonament, ale właśnie w tym wpisie zamierzam przeanalizować czy to dobry wybór. Bo co prawda jest mi wygodnie z moim abonamentem, ale czy na kartę nie byłoby taniej?

Abonament czy karta – MVNO i wielka czwórka

Zacznijmy od tego, co chyba dla większości z nas ma zasadnicze znaczenie – od ceny. Abonament może kosztować 15 zł, a może kosztować i 70 zł. Chyba sami przyznacie, że to dość spora rozpiętość? Pytanie za co tyle płacimy! Każdy z nas może oczywiście chcieć czegoś innego w ramach abonamentu lub karty. Dlatego ustalmy pewne kryteria, które pomogą odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Załóżmy więc, że potrzebne nam nielimitowane połączenia, SMS-y i tak ze 2 GB internetu.

Abonament u MVNO

Za abonament tego rodzaju (z pakietem 4 GB i MMS-ami) zapłacimy w Lajt Mobile 17,99 zł miesięcznie. W Premium Mobile 16,70 zł (3 GB), w Nau Mobile 16,60 zł (też 3 GB), a w Multimediach 14,99 zł (2 GB i MMS-y do tego!). Wszystko to są kwoty poniżej 20 zł. Ale te przyjemnie niskie ceny proponują wirtualni operatorzy, a co znajdziemy u wielkiej czwórki?

Abonament u wielkiej czwórki

Tutaj sytuacja wygląda już mniej kolorowo. Najtaniej będzie nam w Plusie. Za abonament spełniający wspomniane kryteria zapłacimy 30 zł. W tej cenie mamy 2 GB internetu i dodatkowo MMS-y. W Orange zapłacimy 39,99 zł. W cenie 5 GB i MMS-y. U T-Mobile mamy cenę 40 zł za to samo, co w Orange. Na koniec Play, u którego cena za interesujący nas abonament sięga aż 50 zł miesięcznie. Za te pieniądze mamy 10 GB internetu, MMS-y i nieco dodatków, ale tanio nie jest.

W tym miejscu wspomnę, że jeśli chcecie wiedzieć jaki jest najtańszy abonament, zerknijcie koniecznie do świetnego porównania ze strony Mobilny-Ranking.pl.

Żeby teraz ocenić co jest lepsze – abonament czy karta – musimy przyjrzeć się ofertom na kartę.

Oferty na kartę

I tutaj sprawa wygląda nieco inaczej niż w przypadku abonamentów. Dlaczego? Otóż różnice cenowe się zacierają. W a2mobile za ofertę no limit na kartę dostaniecie za 19,90 zł. Tyle, że po 5 GB internet zwalnia. W Lajt Mobile za 19,99 zł dostajecie SMS, MMS i rozmowy bez limitu, a do tego 10 GB. W Lycamobile za 20 zł dostaniecie pakiet Do Wszystkich S z nielimitowanymi SMS-ami, rozmowami i 30 GB internetu.

Kolejne oferty to już koszt 25 zł. Tyle zapłacimy w Plusie, Plushu, T-Mobile, Play, Orange, Mobile Vikings. I za te 25 zł mamy już przynajmniej 10 GB internetu oraz nielimitowaną resztę. Za 29 zł możemy to samo dostać w RedBull Mobile i w nju. Tyle, że w nju pakiet internetowy rośnie z czasem aż do 30 GB. Co z tego wszystkiego wynika? Otóż oferty na kartę są do siebie bardzo zbliżone. A za 25 zł u większości operatorów można mieć wszystkiego po kokardę. No to co się w końcu bardziej opłaca – abonament czy karta?

To abonament czy karta?

Jeśli chcecie dużo internetu i nie chcecie podpisywać umowy, to oczywiście karta będzie lepszym rozwiązaniem. Jeśli  wystarczy wam te 2 GB i reszta no limit, a do tego chcecie płacić poniżej 20 zł, to lepiej wziąć abonament u MVNO.

U wielkiej czwórki abonament nie specjalnie się opłaca. Znacznie lepiej zdecydować się na pre-paid. Będzie taniej i więcej. Rozumiem, że jest wciąż jeszcze sporo nieufnych, którzy nie wyobrażają sobie przenieść się do operatora MVNO. Właśnie takim osobom uczciwie mówię, że lepiej finansowo im wyjdzie karta niż abonament.

Ja mam abonament bo nie chce mi się pamiętać o doładowaniu. Poza tym udało mi się dostać w T-Mobile abonament za 25 zł z nielimitowanymi połączeniami, SMS-ami i MMS-ami oraz pakietem 10 GB. Ale to chyba tylko dlatego, że chciałam zrezygnować z abonamentu i przejść na kartę. Wtedy zadzwonił do mnie dział podtrzymania klienta i okazało się, że można mieć to, co na kartę w abonamencie. Mimo to, jeśli po skończeniu umowy nie będą mi chcieli jej przedłużyć na takich samych warunkach, to przechodzę na kartę, a co! W końcu o tych doładowaniach i tak przypominają.

A co Wy myślicie o sprawie? Abonament czy karta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *